بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  همسفر شدن با حیوان خانگی

  دیگر نیاز نیست وقتی بار سفر را می‌بندیم به دوست و آشنا بسپاریم که به قناری خانه‌مان سر بزند یا حواسش به آب و غذای گربه یا سگمان باشد.به جای سفارش کردن می‌توانیم برای حیوان خانگی خود گواهی سلامت بگیریم تا او را همسفر خود کنیم.

  گواهی سلامت ضروری است؟

  جدیدا اداره دامپزشکی دستور داده علاوه بر سفرهای خارجی سفرهای داخلی هم نیاز به گواهی سلامت دارد.بنابراین هر حیوانی که بخواهد همراه شما به سفر برود،حالا می‌خواهد این سفر بین شهری و داخل ایران یا یک سفر خارج از کشور باشد.این گواهی حکم پاسپورت حیوان را دارد.

  چقدر زمان برای دریافت گواهی سلامت لازم است؟

  اگر سفر داخل کشور باشد،یک روز کاری زمان می‌خواهد تا گواهی سلامت برای ترجمه به اداره دامپزشکی به اداره دامپزشکی ارسال شود.منظور از ترجمه مهر تاییدی است که از طرف اداره زده می‌شود.اگر سفر خارجی باشد و جزو اتحادیه اروپا هم نباشد در سه مرحله 24ساعته،پنج روزه و 14 روزه این آزمایش در بیمارستان دامپزشکی تهران انجام می‌شود و نامه مجوز بهداشتی برای خارج شدن حیوان از کشور صادر می‌شود.در حالت سوم که اگر مقصد یکی از کشورهای جزو اتحادیه اروپا باشد،به این دلیل که آزمایش باید به آلمان فرستاده و برگشته شود به یک بازه زمانی دو ماهه نیاز است که طی مکاتبات اخیر قرار است با سرعت بخشیدن به جواب آزمایش این زمان دو ماه کمتر شود.علاوه بر این موضوع،به واکسن هاری هم توجه داشته باشید که حتما باید30-14 روز قبل از سفر تزریق شود.

  هزینه دریافت گواهی سلامت چقدر است؟

  نمی‌توان یک عدد ثابت را عنوان کرد چرا که بنا به شرایط حیوان و مقصد و فرصت باقی مانده تا این سفر عدد متغیر است.

  کدام مراکز این گواهی را صادر می‌کنند؟

  بیمارستان دامپزشکی تهران متولی این کار بوده اما در حال حاضر جاهای دیگری هم هستند که گواهی سلامت صادر کنند.

  مراحل گرفتن گواهی سلامت

  اگر سفر بین شهری باشد باید با مراجعه به بیمارستان،حیوان توسط دامپزشک معاینه شود،پس از آن واکسن هاری و میکروچیپ به او تزریق می‌شود و در نهایت برای حیوان گواهی سلامت صادر می‌شود.اما اگر سفر شما به خارج ازکشور باشد،علاوه بر این مراحل،تیتر هاری هم گرفته می‌شود.این آزمایش روی واکسن انجام می‌شود.همه این کارها در بیمارستان دامپزشکی انجام می‌شود حتی نامه‌ای که باید به اداره دامپزشکی برای تایید ارسال شود هم خود بیمارستان انجام می‌دهد.

  مقررات ورود حیوان مسافر

  ارائه اصل گواهی بهداشتی بین‌المللی با درج شماره میکروچیپ حیوان(در مورد پرندگان حلقه پا)از دامپزشکی دولتی کشور مبدا که بیش از 10 روز از تاریخ صدور آن سپری نشده باشد. ارائه اصل و کپی شناسنامه بهداشتی حیوان با درج مشخصات واکسن‌های تلقیح شده ضروری و به خصوص واکسن هاری ارائه اصل و کپی صفحه اول گذرنامه. (درج نام مسافر و شماره میکروچیپ حیوان(در مورد پرندگان حلقه پا)در گواهی و شناسنامه بهداشتی الزامی است) بدیهی است در صورت هر گونه نقص در مدارک مورد نیاز یا وجود علائم بیماری،ترخیص حیوان همراه مسافر مقدور نیست.

  مقررات خروج حیوان همراه مسافر

  ارائه اصل و کپی گواهی بهداشتی مأخوذه از ادارات دامپزشکی دولتی کشور.

  ارائه اصل و کپی شناسنامه بهداشتی حیوان با درج مشخصات واکسن‌های تلقیح شده چندگانه و بخصوص واکسن هاری

  ارائه اصل و کپی صفحه اول گذرنامه.

  درج نام مسافر و شماره میکروچیپ حیوان (در مورد پرندگان حلقه پا)در گواهی و شناسنامه بهداشتی الزامی است.

  مدارک فوق الذکر حداقل 4 ساعت قبل از پرواز به دفتر قرنطینه دامپزشکی مستقر در فرودگاه ارائه گردد.

  توضیح:منظور از حیوان همراه مسافر(برای ورود به کشور و یا خروج از کشور)سگ،گربه و پرندگان زینتی است.ورود و خروج سایر حیوانات از قبیل خزندگان و آبزیان و...،خوراک و مکمل،داروها و ...مربوط به حیوان و همچنین فرآورده‌های خام با منشا دامی به صورت همراه مسافر ممنوع است.

  در خصوص حیواناتی کهقبلا با دریافت گواهی بهداشتی از ادارات دامپزشکی دولتی ایران از کشور خارج شده باشند باید برای بازگشت به کشور نسبت به اخذ گواهی بهداشتی از دامپزشکی دولتی کشور مبدأ(کشور خارجی)اقدام کنند.

  در صورت کامل بودن مدارک بهداشتی،پرندگان همراه مسافر پس از نمونه برداری و اخذ نتایج آزمایشگاهی و در صورت تأیید سلامت قابل ترخیص است.

  تعداد مجاز حیوانات خانگی همراه مسافر جهت ورود و خروج،سگ و گربه از هر گونه دو قلاده(حداکثر4قلاده)،و پرنده از هر گونه دو قطعه(حداکثر10قطعه)است.

  خروج گونه‌های پرندگان خاص و در حال انقراض مستلزم ارائه تأییده از سازمان حفظ محیت زیست بوده و ورود آن مستلزم ارائه تأییدیه(CITES)از کشور مبدأ است.

  خروج حیوان و پرنده بصورت بدون مسافر (پستی یا باربری –Cargo)مستلزم هماهنگی با کشور مقصد بوده و اطلاع از قوانین قرنطینه‌ای کشور مقصد و رعایت آنها و مسئولیت هر گونه عواقب و خسارات ناشی از عدم هماهنگی به عهده صاحب حیوان است.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکانpet magazine

  نظر خود را وارد نمایید.