بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  تست امداد‌رسانی به سگ‌ها

  فقط آدم‌ها نیستند که ممکن است نیاز به کمک‌های اولیه داشته باشند و حیوانات و از جمله سگ‌ها هم گاهی به اورژانس‌های دامپزشکی نیاز پیدا می‌کنند.اما چقدر در این مورد می‌دانید؟پرسش‌های درست/نادرست زیر را پاسخ دهید و به یاد داشته باشید مهم نیست دانش شما در مورد کمک‌های اولیه به حیوانات خانگی از جمله سگ‌ها چقدر خوب باشد،هر زمان که سگ شما مجروح شد و آسیب دید،بلافاصله باید با دامپزشک یا اورژانس دامپزشکی تماس بگیرید و او را به نزدیکترین مرکز درمانی برسانید.

  1-اگر هر سگی یا حتی سگ خودتان پریشان بود،همیشه باید سعی کنید قبل از هرگونه درمانی او را مهار کنید.

  پاسخ

  درست.هرسگی می‌تواند گاز بگیرد.بله حتی سگ خودتان!و سگ مصدوم یا آسیب دیده اگر درد داشته باشد،ممکن است گاز بگیرد و باید با احتیاط زیادی آن را مهار کرد.اگر مطمئن نیستید که بتوانید او را آرام کنید بهتر است با یک دامپزشک یا دیگر افرادی که در این طمینه تخصص دارند تماس بگیرید.

  2-اگر من یک کیت کمک‌های اولیه مجهز برای انسان دارم،دیگر نیازی به داشتن کیت کمک های اولیه برای سگ نیست.

  پاسخ

  نادرست.کیت کمک‌های اولیه سگ شامل داروها،سابقه و مدارک دامپطشکی و شماره‌های اورژانس برای تماس مرکز دامپزشکی است .اینها چیزهایی است که در کیت کمک‌های اولیه انسان به هیچ عنوان وجود ندارد چون نیازی به آنها نیست.

  3-اگر سگ دچار سوختگی شد،بلافاصله باید از آب سرد و تمیز برای نقطه سوختگی استفاده کنیم.

  پاسخ

  درست.ریختن آب سرد بر محل سوختگی می‌تواند درد را کاهش دهد و مانع از گسترش سوختگی شود.اما اگر سوختگی وسیع باشد،سعی نکنید سگ را در آب بگذارید.در عوض باید با یک وسیله آب را روی ناحیه سوختگی بریزید و با یک حوله تمیز و نمدار آن را پاک کنید. هر نوع سوختگی شما باید با نزدیکترین بیمارستان حیوانات با یک دامپزشک تماس بگیرید.آنها می‌توانند به شما بگویند که سگ شمل نیاز به معاینه فوری دارد یا می‌توانید سر فرصت مراجعه کنید.

  4-اگر سگ من چیزی قورت بدهد که می‌دانم سمی است،باید او را به استفراغ کنم و با دامپزشک تماس بگیرم.

  پاسخ

  نادرست.مگر در مواردی که به طور خاص دامپزشک این کار را انجام می‌دهد،شما هرگز نباید سگ را وادار به استفراغ کنید چون برخی از مواد سمی به ویژه در زمان بازگشت از مسیر گوارشی می‌توانند آسیب جدی‌تری به او وارد کنند.در عوض با یک مرکزدامپزشکی تماس بگیرید یا او را به نزدیکترین اورژانس دامپزشکی برسانید.

  5-اگر سگ من توسط مار یا هر حیوان دیگر با زهر کشنده نیش زده شود،باید سعی کنم سم را از بدن او خارج کرده و به دامپزشک مراجعه کنم.

  پاسخ

  نادرست.اگر فکر می کنید سگ شما به وسیله مار یا هر حیوان دیگری نیش زده شده،حرکات سگ را تا جایی که می‌توانید محدود کنید تا گسترش سم در بدن را آهسته کرده و هر چه سذیعتر او را به دامپزشک برسانید.اگر می‌توانید درباره حیوانی که سگ را نیش زده اطلاعات کاملی بدهید اما سعی نکنید حیوان مورد نظر را بکشید یا بگیرید چون به این ترتیب وقت را هدر می‌دهید و ممکن است جان سگ به خطر بیفتد.

  6-اگر سگ از ناحیه دم یا پا بیش از 5دقیقه خونریزی داشته،باید از شریان بند استفاده کنم.

  پاسخ

  نادرست .شریان بند جریان خون به یک اندام را آهسته یا قطع می کند که همین می‌تواند باعث از بین رفتن بافت آن اندام شود.دم یا پای سگ ممکن است نیاز به خون داشته باشد.بنابراین تنها در صورتی از شریان بند استفاده کنید که سگ در شرایط نزدیک به مرگ باشد.در عوض زخم سگ را تمیز کنید با یک نوار زخم استریل و فشار ثابت پانسمان کنید واگر خونریزی سنگین بود و بعد از 5دقیقه متوقف نشد،حتما با دامپزشکتان تماس بگیرید و او را نزد دامپزشک ببرید.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکانpet magazine

  نظر خود را وارد نمایید.